Staff List

TBD

Paraeducator

Connie Achenbach

First Grade Teacher

Mark Alfaro

Life Skills Teacher

James Arslanian

Technology Teacher

Stephanie Betcher

Kindergarten Teacher

Wendy Brown

Physical Therapist

Jonathan Calderon

Third Grade Teacher

Rebecca Carpino

Fourth Grade Teacher

Sarah Carter-Azeltine

Life Skills Paraeducator

Michaela Castille

Library Secretary

(509) 222-6764

Amanda Cox

Occupational Therapist

Kristie Cramer

Fourth Grade Teacher

Jeff Crisp

Third Grade Teacher

Lori Dupuis

Fifth Grade Teacher

Jillian Finkbeiner

Fourth Grade Teacher

Nicole Foltz

Second Grade Teacher

Sara Gavin

Kindergarten Teacher

Haviland Gilbert

Orchestra

Becky Hall

Secretary

Randy Hamon

First Grade Teacher

Amy Hendrickson

First Grade Teacher

Michelle Hohenberg

Second Grade Teacher

Amanda Holcomb

School Psychologist

Kat Holle

Primary Life Skills Teacher

Carl Johnson

Lead Custodian

Randy Jones

Swing Shift Custodian

Karen Kahl

Paraeducator

Phonemaly Keomany

Nurse

Kathy Kern

Hi Cap Teacher

Jared Kessie

Assistant Principal

509-222-6500

Deena Larsen

First Grade Teacher

Laureen Larson

Resource Room Paraeducator

Holly Larson

Resource Room Teacher

Sheila Lasalle

Third Grade Teacher

Krysten Leyendekker

Life Skills Paraeducator

Paul Malisani

PE Teacher

Linda McCalmant

Fifth Grade Teacher

Natalie McKay

Principal

509-222-6500

Chenoa Meagher

Kindergarten Teacher

Barb Meyer

Life Skills Paraeducator

Tami Moe

Life Skills Paraeducator

Debbie Moore

Secretary

Yuri Morales Reyes

Cook

Cecilia Nerell

Paraeducator

Meghan Paeschke

Fourth Grade Teacher

Megan Palmer

Fifth Grade Teacher

Thomas Parham

First Grade Teacher

Megan Phelps

Paraeducator

Elisa Powell

Counselor

Emily Power-Engstrom

Paraeducator

Debbie Roach

Paraeducator

Megan Rutz

Second Grade Teacher

Deborah Shay

Kindergarten Teacher

Phillip Simpson

Music Teacher

Shawna Slade

Kindergarten Teacher

Carrie Smigelski

Speech Language Pathologist

Michelle Smith

Librarian

Jen Smith

Fifth Grade Teacher

Brenda Stolingwa

Cashier

Catherine Thatsana

Life Skills Paraeducator

Kate Thomas

Life Skills Paraeducator

Alisa Thompson

Second Grade Teacher

Victoria Tobery

Second Grade Teacher

Michael Vickery

Third Grade Teacher

Johanna Wiens

Third Grade Teacher

Ambar Zepeda

Paraeducator

Allison Zuniga

Reading Specialist